22.4.2018

S čím pomáhá medicinální pedikúra

Otlaky chodidel

Otlak by se dal přirovnat k mozolu. Je to silná vrstva ztvrdlého tuhého ložiska, které se na chodidle vytvořilo jako „ochrana“ určitého místa před zátěží. Někdy v něm mohou vznikat bolestivé trhlinky a i kuří oka. Otlaky vznikají na různých částech chodidel například při dlouhodobém nošení nepohodlné obuvi (lodičky, žabky, atd.) anebo větším přenášením váhy na určitou část chodidla (nesprávné držení těla). K odstranění otlaků je třeba znát chování kůže, proto rozhodně nedoporučuji pokoušet se otlaky odstraňovat doma, tedy neprofesionálně, ve většině případech se totiž stává, že neprofesionálním odstraněním dochází k rychlejší tvorbě otlaků.

Bradavice

Jedná se o nezhoubný kožní útvar, způsobený virovou infekcí. Poznáte ji například tak, že vnitřek kruhovitého nádorku je houbovitý s tmavými tečkami (kořínky). Virus způsobující bradavice je přenosný dotekem a může proniknout do podkoží například malou rankou. Dobře se mu daří na kůži, která je dlouho vystavená vlhkosti, potu (např. plosky nohou). Obvyklá místa přenosu jsou veřejná místa jako koupaliště, bazény a sauny. Jako prevence se doporučuje nechodit na těchto místech na boso, dodržovat hygienu a pravidelnou desinfekci obuvi a ponožek. Léčba je často zdlouhavá a je třeba být vytrvalý.

Kuří oko

Kuří oko je kruhovité bílé až nažloutlé ložisko a vzniká tlakem, který působí soustředěně na jedno místo proti pevnému podkladu (např. klouby, kosti, apod.). V kůži tak vzniká kuželovitý čep, který může být velice hluboký, někdy až do měkké tkáně, kde jsou nervy a cévy, proto je místo bolestivé a citlivé. Správným způsobem například vybroušením při pedikúře, lze kuří oko bezbolestně odstranit a pravidelnou péčí zabránit jeho opětovnému vzniku. Rozhodně nedoporučuji používat náplasti či odstraňovat kuří oko za mokra (vyřezávat). Protože tak často dochází k porušení kůže, při němž vznikají jizvičky, ve kterých se potom nadále kuří oko tvoří.

 

Popraskaná kůže (nejčastěji paty)

Popraskaná kůže není jen estetický, ale v případě hlubokých prasklin, které zasahují až do tkáně zdravotní problém. Příčiny vzniku prasklin mohou být různé, např. věk, nemoc (např. cukrovka) či zvýšená zátěž a tlak na chodidla (např. u lidí s povoláním, při kterém dlouhodobě stojí, u sportovců, nebo u lidí s nadváhou). Vzniku napomáhá i nesprávná péče o nohy, nevhodná obuv, prašné prostředí či horký vzduch. V případě, že pravidelně a odborně neodstraňujeme odumřelou zrohovatělou kůži, dochází k jejímu postupnému vrstvení a vytvoření tvrdé „slupky“, která zabraňuje noze „volně dýchat“ a přijímat vyživující látky, a to i z krémů. Odumřelá kůže již není hydratována podkožím, a proto je suchá a často praská. V prasklinkách se usazují různé nečistoty, které jsou přímo pastvou pro různé bakterie a plísně, které se odumřelou kůži živí. Tito nevítaní návštěvníci se prasklinkami mohou dostat až do hlubších vrstev kůže (podkoží), kde jsou cévky a žilky, a tak mohou vznikat různé bolestivé záněty, pálení chodidel a také zápach. Setkala jsem se i s tím, že se klientům udělala z prasklin na noze „růže“ (erysipel je infekční onemocnění způsobené bakteriemi, které postihují zánětem kůži a podkoží, nejčastěji na dolních končetinách). Proto opravdu doporučuji nepodceňovat péči o nohy. Ve vážných případech nejlépe pomáhají i parafínové zábaly, kdy díky teplu mohou vyživující krémy působit více do hloubky, a tak dochází k rychlejší regeneraci.

Zarůstající nehty

U zarůstajícího nehtu rozlišujeme vrozenou nebo získanou formu zarůstání. Vrozená forma bývá patrná již u novorozenců (vyskytuje se velmi zřídka), naproti tomu získaná forma postihuje pacienty v jakémkoli věku. Příčinou bývá prakticky vždy špatné zastřižení nehtu a také nošení nevhodné obuvi (tvrdé a těsné boty). Podíl na zarůstání nehtů má morfologická dispozice nehtu, zejména širší nehtová ploténka na palci. Nehet tlačí na kůži na jeho boku, v místě tlaku dochází k porušení kožního valu a zarůstání nehtové ploténky, což způsobuje nepříjemnou bolest a také dráždění kůže s rozvojem zánětu (tzv. paronychie). Bolestivost při nášlapu nutí nemocného ke změně chůze, kdy se brání nášlapu na palec a přenáší váhu k malíkové straně. Tím dochází k přetížení nožní klenby, jejímu zborcení a vzniku plochonoží. Není vzácné, že takto dochází i ke zkrácení končetiny, a následného vadného postavení pánve a páteře. Zarůstání nehtu se dá předejít správnou péčí, ke které patří nejen správné zastřižení nehtů, ale existuje několik způsobů, jak tomuto bolestivému problému předejít.

Plísně nehtů a kůže

V případě plísní se nejedná pouze o kosmetickou vadu!!! Mykóza nehtů a kůže mezi prsty na nohách je velice běžná infekce a způsobují ji různé typy plísní. U nehtů plísně poškozují nehet, následně i nehtovou ploténku, až se dostávají do krve – krevního oběhu, a tedy do těla. To vede často k oslabení imunitního systému, neboť se tělo snaží vypořádat s nezvanými návštěvníky. Plísně mohou vyvolat i alergie a v případně kožních plísní se mohou rozšířit v podstatě kdekoli po těle (vlasy, pokožka hlavy a těla).
Prvními příznaky jsou svědění a loupání kůže mezi prsty a bílé až žluté skvrnky na nehtech. Následně se postižený nehet začne deformovat (ztlušťovať, slábnout a třepit) a lůžko ztmavne. Plísně napadající nehty se živí nehtovým keratinem a mají rády teplo a vlhko, proto se s nimi můžete setkat především ve veřejných lázních, saunách, bazénech, sprchách, apod. Bakterie se mohou udržovat i v textiliích (ručnících, ponožkách). Lidé bohužel první příznaky a onemocnění velice podceňují, a přitom se jedná o závažné infekční onemocnění, jehož léčba je zdlouhavá a navíc mohou přenést plíseň i na ostatní členy domácnosti. Proto je důležité dodržovat hygienu, nohy si pravidelně mýt, mazat a v případě návštěv společných prostor jako jsou tělocvičny, sauny, bazény, fitness centra používat i dezinfekce. A hlavně pravidelně navštěvovat medicinální pedikúru, protože odborník pozná, zda se jedná o plísně nebo pouze mechanicky poškozený nehet na příklad při nárazu nebo z bot.