15.6.2017

Medicinální pedikúra

Lidská noha je dokonalým systémem, který nese váhu celého těla. Skládá se z 26 kostí, které jsou spojeny klouby, vazy a svaly. Můžeme ji rozdělit do 4 hlavních částí – pata, nárt, zánártí a prsty. Nohu tvoří také klenby, a to klenba podélná a příčná a jejich hlavní funkcí je tlumení nárazů při chůzi a běhu, kdy při dopadu ochraňují měkké tkáně, jako jsou cévy, nervy, apod. Tvar celé nohy, tedy i klenby, jsou u každého člověka individuální a může se během života formovat dle zátěže (na příklad přenášením váhy na určitou část chodidla).

Péče o nohy

Stejně jako dům potřebuje pro svou stabilitu pevný základ, potřebuje i tělo zdravé nohy, protože ty jsou zase jeho základnou. Medicinální péče je proto nezbytnou nutností.

Naše nohy nesou váhu celého těla, reagují na intenzitu tlaku pohybu a jsou velice namáhané. Na příklad při různých sportovních aktivitách nebo při práci, kdy dlouhodobě stojíme anebo sedíme, a také nosíme ne příliš pohodlnou a často uzavřenou obuv, ve které se nohy potí. V důsledku toho mohou na chodidlech vznikat nepříjemné otlaky (nánosy kůže) a kuří oka. Také se může objevit nepříjemné podráždění a svědění kůže (nejčastěji popraskaná kůže mezi prsty), což způsobují většinou kožní plísně. Nezřídka dochází i k deformaci nehtů, kdy prsty naráží na pevnou obuv, anebo při prudkém nárazu až k podlitinám na nehtových lůžkách, což vede k odpadnutí nehtů. Když se nově rostoucí nehet nekontroluje, může dojít k jeho deformaci a bolestivému zarůstání.

Díky zátěži nohou (dlouhodobé stání či sezení, nebo nárazy při chůzi a běhu) si začnou lidé ulevovat. Při stoji a chůzi začnou přenášet nerovnoměrně a nepřirozeně váhu, což má často za následek vznik zdravotních problémů na nohou včetně špatného držení těla, ze kterého vyplývají na příklad bolesti svalů nohou, kloubů, zad i hlavy.

Nejenže nohy nesou celý den naše tělo, ale navíc jsou v nich citlivá nervová zakončení, která reagují prostřednictvím autonomního nervového aparátu nejen s řídícími centry v mozku, ale projevuje se jimi harmonizace celého organismu. Je to naprosto zřejmé z toho, že pro úlevu si lidé dávají nohy do zvýšené polohy. Anebo když je nám zima od nohou, tak dokud si je nezahřejeme, nepomůže navlečení ani několika vrstev oblečení.

Pravidelnou odbornou péčí, nejenže předejdete bolestivým komplikacím spojených s používání nevhodné obuvi a přetěžování dolních končetin, ale dokážete se vyhnout i mnohým chorobám, které jsou cévního charakteru, jako jsou křečové žíly, bolesti páteře, svalová napětí nebo i choroby vnitřních orgánů a srdce. Mějme na paměti, že tělo vždy reaguje jako celek.

Pod lakem už ženy nemusí schovávat zničené či plísní postižené nehty. Ani nemusíte své nohy v létě schovávat v uzavřených botách kvůli popraskaným patám. Nemusíte se za své nohy stydět, však medicinální pedikúra je tu proto, aby Vám odborníci pomohli! Že správně a profesionálně prováděná pedikúra pomáhá, je vidět u mých klientů, mezi kterými jsou i diabetici, lidé po transplantaci orgánů a špatnou srážlivostí krve. Vždy při dodržení domluveného postupu ošetření mám výborné výsledky.

S čím pomáhá medicinální pedikúra najdete ZDE. A proč je dobré si dopřát i reflefní masáž, najdete ZDE.