15.6.2017

Pedikúra

Lidská noha je dokonalým systémem, který nese váhu celého těla. Skládá se z 26 kostí, které jsou spojeny klouby, vazy a svaly. Můžeme ji rozdělit do 4 hlavních částí – pata, nárt, zánártí a prsty. Nohu tvoří také klenby, a to klenba podélná a příčná a jejich hlavní funkcí je tlumení nárazů při chůzi a běhu, kdy při dopadu ochraňují měkké tkáně, jako jsou cévy, nervy, apod. Tvar celé nohy, tedy i klenby, jsou u každého člověka individuální a může se během života formovat dle zátěže (na příklad přenášením váhy na určitou část chodidla).

Péče o nohy

Stejně jako dům potřebuje pro svou stabilitu pevný základ, potřebuje i tělo zdravé nohy, protože ty jsou zase jeho základnou. Medicinální péče je proto nezbytnou nutností. Naše nohy nesou váhu celého těla, reagují na intenzitu tlaku pohybu a dotýkají se různých povrchů, a proto může na nich docházet k nadměrnému rohovatění kůže, popraskání kůže na patách, otlačeninám, tvorbě bradavic a kuřích ok, plísním či deformování a zarůstání nehtů.

Nejenže nohy nesou celý den naše tělo, ale navíc jsou v nich citlivá nervová zakončení, která reagují prostřednictvím autonomního nervového aparátu nejen s řídícími centry v mozku, ale projevuje se jimi harmonizace celého organismu. Je to naprosto zřejmé z toho, že pro úlevu si lidé dávají nohy do zvýšené polohy. Anebo když je nám zima od nohou, tak dokud si je nezahřejeme, nepomůže navlečení ani několika vrstev oblečení.

 

Pod lakem už ženy nemusí schovávat zničení či plísní postižené nehty. Ani nemusíte své nohy v létě schovávat v uzavřených botách kvůli popraskaným patám. Nemusíte se za své nohy stydět, však medicinální pedikúra je tu proto, aby Vám odborníci pomohli od různých nežádoucích neduhů! Že správně a profesionálně prováděná pedikúra pomáhá, je vidět u našich klientů, mezi kterými jsou i diabetici, lidé po transplantaci orgánů a špatnou srážlivostí krve. Vždy při dodržení domluveného postupu ošetření máme 100% výsledky.

Pravidelnou odbornou péčí, nejenže předejdete bolestivým komplikacím spojených s používání nevhodné obuvi a přetěžování dolních končetin, ale dokážete se vyhnout i mnohým chorobám, které jsou cévního charakteru, jako jsou křečové žíly, bolesti páteře, svalová napětí nebo i choroby vnitřních orgánů a srdce. Mějme na paměti, že tělo vždy reaguje jako celek.

Medicinální pedikúra pomáhá s odstraněním

Otlaky chodidel

Otlak by se dal přirovnat k mozolu. Je to silná vrstva ztvrdlého tuhého ložiska, které se na chodidle vytvořilo jako „ochrana“ určitého místa před zátěží. Někdy v něm mohou vznikat bolestivé trhlinky a i kuří oka. Otlaky vznikají na různých částech chodidel například při dlouhodobém nošení nepohodlné obuvi (lodičky, žabky, atd.) anebo větším přenášením váhy na určitou část chodidla (nesprávné držení těla). K odstranění otlaků je třeba znát chování kůže, proto rozhodně nedoporučuji pokoušet se otlaky odstraňovat doma, tedy neprofesionálně, ve většině případech se totiž stává, že neprofesionálním odstraněním dochází k rychlejší tvorbě otlaků.

Bradavice

jedná se o nezhoubný kožní útvar, způsobený virovou infekcí. Poznáte ji například tak, že vnitřek kruhovitého nádorku je houbovitý s tmavými tečkami (kořínky). Virus způsobující bradavice je přenosný dotekem a může proniknout do podkoží například malou rankou. Dobře se mu daří na kůži, která je dlouho vystavená vlhkosti, potu (např. plosky nohou). Obvyklá místa přenosu jsou veřejná místa jako koupaliště, bazény a sauny. Jako prevence se doporučuje nechodit na těchto místech na boso, dodržovat hygienu a pravidelnou desinfekci obuvi a ponožek. Léčba je často zdlouhavá a je třeba být vytrvalý.

Kuří oko

je to kruhovité bílé až nažloutlé ložisko a vzniká tlakem, který působí soustředěně na jedno místo proti pevnému podkladu (např. klouby, kosti, apod.). V kůži tak vzniká kuželovitý čep, který může být velice hluboký, někdy až do měkké tkáně, kde jsou nervy a cévy, proto je místo bolestivé a citlivé. Správným způsobem například při pedikúře, lze kuří oko bezbolestně odstranit a pravidelnou péčí zabránit jeho opětovnému vzniku.

 

Popraskání kůže

popraskaná kůže není jen estetický, ale v případě hlubokých prasklin až do krve i zdravotní problém. Příčiny vzniku prasklin mohou být různé, např. věk, nemoc (např. cukrovka) či zvýšená zátěž a tlak na chodidla (např. u lidí s povoláním, při kterém dlouhodobě stojí, u sportovců, nebo u lidí s nadváhou). Vzniku napomáhá i nesprávná péče o nohy, nevhodná obuv, prašné prostředí či horký vzduch. V případě, že pravidelně a odborně neodstraňujeme odumřelou zrohovatělou kůži, dochází k jejímu postupnému vrstvení a vytvoření tvrdé „slupky“, která zabraňuje noze „volně dýchat“ a přijímat vyživující látky, a to i z krémů. Odumřelá kůže již není hydratována podkožím, a proto je suchá a často praská. V prasklinkách se usazují různé nečistoty, které jsou přímo pastvou pro různé bakterie a plísně, které se odumřelou kůži živí. Tito nevítaní návštěvníci se prasklinkami mohou dostat až ke zdravé kůži, a tak mohou vznikat různé bolestivé záněty, pálení chodidel a také zápach. Setkala jsem se i s tím, že se klientům udělala z prasklin na noze „růže“ (erysipel je infekční onemocnění způsobené bakteriemi, které postihují zánětem kůži a podkoží, nejčastěji na dolních končetinách).

Zarůstající nehet

u zarůstajícího nehtu rozlišujeme vrozenou nebo získanou formu zarůstání. Vrozená forma bývá patrná již u novorozenců (vyskytuje se velmi zřídka), naproti tomu získaná forma postihuje pacienty v jakémkoli věku. Příčinou bývá prakticky vždy špatné zastřižení nehtu a také nošení nevhodné obuvi (tvrdé a těsné boty). Podíl na zarůstání nehtů má morfologická dispozice nehtu, zejména širší nehtová ploténka na palci. Nehet tlačí na kůži na jeho boku, v místě tlaku dochází k porušení kožního valu a zarůstání nehtové ploténky, což způsobuje nepříjemnou bolest a také dráždění kůže s rozvojem zánětu (tzv. paronychie). Bolestivost při nášlapu nutí nemocného ke změně chůze, kdy se brání nášlapu na palec a přenáší váhu k malíkové straně. Tím dochází k přetížení nožní klenby, jejímu zborcení a vzniku plochonoží. Není vzácné, že takto dochází i ke zkrácení končetiny, a následného vadného postavení pánve a páteře. Zarůstání nehtu se dá předejít správnou péčí, ke které patří nejen správné zastřižení nehtů, ale existuje několik způsobů, jak tomuto bolestivému problému předejít. Když už ale dojde k zánětu, je dobré navštívit lékaře.

Plísně nohou

v případě plísní se nejedná pouze o kosmetickou vadu!!! Mykóza nehtů a kůže mezi prsty na nohách je velice běžná infekce a způsobují ji různé typy plísní. Prvními příznaky jsou svědění a loupání kůže mezi prsty a žluté skvrnky na nehtech (koutky). Následně se postižený nehet začne deformovat (zlušťovať, slábnout a třepit) a lůžko ztmavne. Plísně napadající nehty se živí nehtovým keratinem a mají rády teplo a vlhko, proto se s nimi můžete setkat především ve veřejných lázních, saunách, bazénech, sprchách, apod. Bakterie se mohou udržovat i v textiliích (ručnících, ponožkách). Lidé bohužel první příznaky a onemocnění velice podceňují, a přitom se jedná o závažné infekční onemocnění, jehož léčba je zdlouhavá a navíc mohou přenést plíseň i na ostatní členy domácnosti.